Nowe technologie w pompowaniu gazów agresywnych

 • A A A
 • Jednym z częściej spotykanych problemów w przemyśle chemicznym jest szybka degradacja oleju sprężarkowego w trakcie pompowania gazów agresywnych. Znane są już rozwiązania dotyczące pompowania wielu gazów procesowych, węglowodorów, tlenu, gazów szlachetnych i wielu innych. Ciągle jest jeszcze kłopot z pompowaniem gazów kwaśnych. Oczywiście znane są oleje na bazie perfluoropolieterów (PFPE) – prawie całkowicie obojętne chemicznie, działające w bardzo szerokim zakresie temperatur, kompletnie niemieszalne z wodą – ale jest to rozwiązanie ekstremalnie drogie. Za litr takiego oleju trzeba zapłacić od 250 do 350 euro, w zależności od jakości i dostawcy. Wszystkie inne, znane dotychczas rozwiązania, nawet oparte na technologiach syntetycznych, okazywały się bardzo zawodne – olej po maksymalnie kilku tygodniach pracy w kwaśnym środowisku ulegał znacznej degradacji i nadawał się do wymiany. Mineralne lubrykanty nie wytrzymywały często nawet siedmiu dni pracy. Brak wymiany oleju w takim przypadku kończy się bardzo kosztownym remontem elementów wewnętrznych pompy, czasami także przerwami w produkcji.

  cnrt1Tego rodzaju problemy występują nie tylko podczas produkcji i przetwarzania chemikaliów, ale także na przykład chemicznej obróbce metali i tworzyw sztucznych, w przemyśle spożywczym i farmacji oraz wielu innych. Agresywne, kwaśne składniki w pompowanym powietrzu są czasami tylko ubocznym skutkiem używania chemikaliów, na przykład do czyszczenia czy odkażania. Każdy taki przypadek także rodzi wyżej wspomniane problemy. Są one zgłaszane nie tylko przez użytkowników sprężarek czy pomp próżniowych, przez serwisy tych urządzeń, ale także przez ich producentów.

  Naprzeciw tym oczekiwaniom wyszła firma Anderol Specialty Lubricants z Holandii – czołowy producent zaawansowanych środków smarnych już od kilkudziesięciu lat – wprowadzając nową linię olejów kompresorowych – Anderol C-NRT®.

  Oleje te oparte są na składnikach obojętnych wobec najczęściej pompowanych w przemyśle, kwaśnych gazów. W porównaniu z najlepszymi dotychczas używanymi środkami smarnymi, także na bazach syntetycznych, pozwalają one na trzykrotne wydłużenie okresu wymiany oleju w pompie próżniowej czy sprężarce. Oleje z grupy Anderol C-NRT nie ulegają tak szybkiej degradacji jak tradycyjne oleje oparte na bazach mineralnych, PAO, estrach, itp. Dodatkowo wykazują bardzo dobre własności smarne, detergencyjne i dyspersyjne, znakomitą stabilność termooksydacyjną i hydrolityczną oraz bardzo wytrzymały film olejowy.

  Środki smarne Anderol C-NRT pozytywnie przeszły testy w wielu zagranicznych firmach produkcyjnych, gdzie wszystkie dotychczas używane oleje nie zdały egzaminu.

  Jako przykład wybrany został zakład produkcji aluminium (zdjęcie nr 1 obok), gdzie panują szczególnie agresywne warunki – pompowane powietrze zawierało całkiem pokaźny pakiet gazów szkodliwych dla oleju: fluorowodór (HF), dwutlenek siarki (SO2), tlenek węgla (CO), tlenki azotu (NOx), czterofluorek węgla (CF4), sześciofluoroetan (C2F6).

  Efekty ich działania na elementy sprężarki widać dobrze na kolejnych trzech zdjęciach poniżej.

  Degradacja oleju skutkowała kiepską ochroną antykorozyjną i przeciwzużyciową komponentów sprężarki – wiele elementów nadawało się do wymiany już po miesiącu pracy z zastosowaniem olejów na bazach tradycyjnych

  Zastosowanie Anderol C-NRT 68 zdecydowanie polepszyło jakość smarowania. Po rozebraniu sprężarki, elementy były czyste, wolne od korozji, bez widocznych śladów zużycia (zdjęcia 5 i 6 pokazują różnicę na przykładzie tej samej części). Kolejne etapy testów pokazały, że tak zadowalający wynik utrzymywał się także po czasie kilkukrotnie dłuższym.

  Wartością dodaną dla Użytkownika, oprócz zdecydowanie niższych kosztów remontów sprężarek, był brak postojów produkcyjnych spowodowanych awariami. Dodatkowo okazało się, że w przeciągu dwóch lat eksploatacji zastosowanie Anderol C-RT daje oszczędność na poziomie ok. 35-40% w stosunku do stosowania olejów na tradycyjnych bazach syntetycznych i klasycznych dodatkach oraz tyle samo oszczędności w stosunku do rozwiązania zakładającego użycie oleju na bazie PFPE, który to wariant był wcześniej rozważany.

  Podobne testy trwają w tej chwili w Polsce w kilku zakładach produkcyjnych różnych branż (chemicznej, szklarskiej, spożywczej, itd.). Dotychczasowe ich rezultaty są bardzo obiecujące.

  Oleje Anderol C-NRT są dostępne w kilku klasach lepkości, w wersji do sprężarek oraz pomp próżniowych (z oznaczeniem Plus w nazwie), a także w wersjach certyfikowanych dla przemysłu spożywczego – H1 w NSF i InS oraz z certyfikatami religijnymi: Kosher i Halal ( w tych wersjach w nazwie znajduje się oznaczenie FG).

  Oleje Anderol będą zapewne stosowane także w polskim przemyśle chemicznym i nie tylko. W przypadku zaistnienia problemów z pompowaniem gazów agresywnych warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie, szczególnie w momencie kiedy ogólnoekonomiczny kryzys wymusza na naszych firmach oszczędności – powinno się wtedy przeprowadzić rachunek ciągniony w czasie – nie stać nas na marnowanie pieniędzy na doraźnie tańsze rozwiązania.


  ^